Radom, miejsce które trzeba poznać

Na terenie Polski możemy odwiedzić wiele pięknych miast o ciekawej historii. Jednym z nich jest Radom, który leży na terenie województwa mazowieckiego. Miasto to rozwinęło się z niewielkiej osady wybudowanej nad rzeką Mleczną. Założenie Radomia datuje się na dziesiąty wiek, natomiast nadanie praw miejskich na wiek trzynasty. Obecnie na terenie około stu dwudziestu kilometrów kwadratowych zamieszkuje w przybliżeniu dwieście dwadzieścia tysięcy osób. Znajdziemy tutaj także około dwadzieścia tysięcy studentów, którzy kształcą się na tutejszych uczelniach wyższych. Co roku do Radomia przyjeżdża wielu turystów, którzy chcą poznać to piękne miasto. Aby ułatwić planowanie wycieczki, Urząd Miasta stworzył witrynę internetową. Znajdziemy tam mnóstwo ważnych informacji na przykład zakładkę o nazwie „noclegi Radom”, gdzie zamieszone zostały oferty działających tutaj hoteli oraz pensjonatów.

Radom to miejsce, w którym możemy zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Pochodzą one z okresu od dwunastego do dwudziestego wieku, co sprawia że możemy spotkać się tutaj z różnymi stylami architektonicznymi. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Grodzisko Piotrówka, które nazywane jest przez mieszkańców kolebką Radomia. Obiekt ten został utworzony w średniowieczu. Pełnił on funkcję obronną. Przez wiele lat znajdował się tutaj kościół, który niestety w dziewiętnastym wieku uległ ogromnemu zniszczeniu. Od długiego okresu czasu prowadzone są tutaj liczne badania archeologiczne.

Kolejnym miejscem, które koniecznie należy odwiedzić jest Stare Miasto, na którym znajduje się kościół pod wezwaniem świętego Wacława. Powstał on w trzynastym wieku, dzięki inicjatywie księcia Leszka Białego. Przez wiele wieków świątynia ta pełniła rozmaite funkcje od więzienia w czasie zaborów, aż po szpital w okresie drugiej wojny światowej. Budynek został odrestaurowany i ponownie konsekrowany.

Piękną budowlą oddającą założenia stylu gotyckiego jest kościół farny świętego Jana Chrzciciela. Został on wybudowany dzięki inicjatywie króla Kazimierza Wielkiego. Cieszy się on ogromną popularnością. Znajdziemy w nim wiele zabytkowych przedmiotów, takich jak chrzcielnica pochodząca z piętnastego wieku czy przepiękne żelazne, szesnastowieczne drzwi. Radom to miejsce o niezwykłej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *