Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Wielu z nas wakacje planuje spędzić nad morzem, no ale cóż nad tym akwenem można robić? Można zwiedzać, korzystać z uroków wszechobecnej wody, opalać się czy spacerować. Bez wątpienia można też oddawać się ulubionemu sportowi (co pokazaliśmy Wam na przykładzie Chałup), jak na przykład bieganiu czy jeżdżeniu na rowerze. Wszystko to możemy robić na specjalnych ścieżkach, które łączą większe miejscowości turystyczne. Dzisiaj jednak nie o tym, ponieważ nasza uwaga skupiona będzie na architekturze. Aby sprawę uprościć, pod lupę weźmiemy zabudowę sakralną, która w ciągu setek lat zmieniała właścicieli.

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce nie zawsze był świątynią rzymskokatolicką. Nawet nie powstawał jako budowla tego obrządku. W roku 1888 na terenie Ustki powstał kościół ewangelicki, który był w stanie pomieścić rozrastającą się społeczność protestancką, która w tamtym okresie znacznie poszerzyła swoje wpływy. Dopiero po drugiej wojnie światowej, przemianowano ją na budowlę katolicką. Warto wiedzieć, że na terenie miasta istniały wcześniej inne świątynie, które zastąpiono, ponieważ nie były one w stanie przyjąć rozrastającej się grupy wiernych. Dlatego właśnie XIV-wieczną budowlę drewnianą, zastąpiono nowoczesnym jak na tamte czasy kościołem, którego głównym materiałem budulcowym była czerwona cegła, która przeżywała wtedy swoje lata świetności. Można rzec, że każda budowla z końca XIX wieku stworzona została przy jej pomocy. Kościół ten swoim stylem wpasowuje się idealnie w ramy neogotyku, który propagował takie, a nie inne rozwiązania architektoniczne. Jak pamiętamy z lekcji historii, czasy, w których powstawała ta budowla, słyną z ogromnej różnorodności i korzystania z dokonań dawnych epok.

Ustka jako miejsce wypoczynku nikogo nie zawiedzie. Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty i kwatery prywatne, gdzie można zarezerwować noclegi. Można zrobić to przez internet, wpisując w okno wyszukiwarki hasło: „noclegi Ustka”. Pokaże się wtedy sporo ofert, spośród których możemy wybrać tę najlepszą dla nas. Każdy na pewno znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

3 thoughts on “Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

  1. Warto poznać architekturę Pomorza. Wasz blog to idealne miejsce na zapoznanie się z tematem i pomoc w planowaniu wycieczek. Super.

  2. Blog jest super, ale ja bym chciała coś więcej o Roztoczu :) ale będę cierpliwie czekać, bo wiem, że w końcu zawitacie do tej pięknej krainy

  3. Mustafka ja też czekam na wpisy o Roztoczu, czytałam, że Krasnobród jest ładnym miejscem i chyba tam się wybiorę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *