Duszniki Zdrój – spacerkiem po rynku

W Dusznikach Zdroju znajduję się wiele atrakcji, które należy zobaczyć, wgłębiając się w ich historyczne oblicze. Miejsce to słynie z odwiedzin wielu znamienitych ludzi, dlatego jest tak chętnie odwiedzane przez obieżyświatów. Okresem, który szczególnie cieszy się dużym zainteresowaniem jest zima i lato. Jeżeli zależy Wam na regeneracji sił i na odpoczynku, warto jest przejrzeć katalog noclegów na stronie internetowej, aby zapoznać się z cenami miejsc wypoczynkowych w tym mieście.

Rynek w Dusznikach Zdrój.

Zwiedzanie rynku w Dusznikach najlepiej jest zacząć od kamienicy oznaczonej numerem 1. To właśnie w tym miejscu, w roku 1669 na jedną noc zatrzymał się zbiegający przed Szwedami król Polski Jan Kazimierz. Wydarzenie to, zostało upamiętnione tablicą, która przywieszona do fasady przez właściciela dawnej gospody miała stanowić o randze tego miejsca. Kamienica wraz z gospodą została zakupiona przez księcia Henryka Lubomirskiego, który zamontował wierną kopię oryginału z wieku XVII.

Idąc dalej dochodzimy do kamienicy o numerze 5. Nad jej portalem można dostrzec figurę Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Dawniej w miejscu tym można było podziwiać drewnianą pochodzącą z roku 1839 Pietę. Aktualnie rzeźba ta znajduje się w muzeum Ziemi Kłodzkiej. Tuż obok kamienicy z numerem 5 znajduje się budynek Ratusza, czyli dom numer 6. Tu z kolei można podziwiać umieszczona nad drzwiami płaskorzeźbę patrona miasta czyli św. Piotra. Tuż obok została natomiast umieszczona tablica, która upamiętnia tragiczne wydarzenie, jakie miało miejsce w roku 1998, kiedy to miasto została zalane przez wielką powódź. Jest równocześnie wspomnieniem o osobach, które w tych dramatycznych wydarzeniach straciły życie. Spacerując po rynku łatwo dostrzec, że to miasto tętni życiem i przyciąga turystów. Dowodem na to są choćby powstaje hotele, dzięki którym stale poprawia się baza noclegowa tego kwitnące kurortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *