Zielona Góra i Park Narodowy „Ujście Warty”

Zielona Góra dumnie i z dużymi sukcesami odzyskuje swoje miejsce na turystycznej mapie Polski. Dzięki temu korzysta z tego również całe województwo lubuskie, które często pozostaje nieznane. Tymczasem na ternie tego graniczącego z Niemcami obszaru można znaleźć wiele naprawdę malowniczych miejsc. Co więcej, skutkiem bliskości turystów z Niemiec, baza noclegowa >> [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,zielona-gora,0.html] w niemal całym województwie spełnia wysokie oczekiwania naszych zachodnich sąsiadów.

Obok wielu atrakcji, jakie oferuje sama Zielona Góra warto zwrócić uwagę na miejsce, które są położone nieco dalej od miejskiego zgiełku. Będą na terenie województwa lubuskiego koniecznie trzeba odwiedzić jeden lub wszystkie Parki Narodowe, które tutaj się znajdują. Niewątpliwie terenem, który koniecznie trzeba odwiedzić jest Park Narodowy „Ujście Warty”. Należy on do grona wyjątkowo cennych pod względem ornitologicznym terenem. Obszar tego rezerwatu przyrody to ponad 8000 hektarów, który obejmuje tereny o charakterze podmokłym oraz malownicze łąki i bezkresne pastwiska. Jest to jednak z najpotężniejszych przystani na ptaków wodnych oraz błotnych. Ich liczebność na terenie parku szacuje się na blisko 270 gatunków. W tej grupie mieści się także 26 gatunków, które należą do grona rzadkich lub też zagrożonych wyginięciem. Park został utworzony 1 lipca 2001 roku w ujściu Warty do Odry.

Siłą krajobrazu tego miejsca jest malowniczość łąk, które przecina gęsta sieć starorzeczy oraz zarośli wierzbowych. Przez sam środek parku dumnie wije się rzeka Warta, które rozdziela jego powierzchnię na Polder Północny oraz cześć południową, która znajduje się wokół Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. Z historycznego punktu widzenia obszar ten pozostał zasadniczo nietknięty przez człowieka aż do drugiej połowy XVIII wieku. Dopiero wtedy rozpoczęto tutaj prace melioracyjne, które miały umożliwić dostęp do tych terenów. Trzeba także przypomnieć, że w rejonie ujścia Warty swoje zakony miały bractwa Joannitów oraz Templariuszy. Pozostałością po starych dziejach regionu są liczne fortyfikacje w tym majestatyczna twierdza kostrzyńska. Park Narodowy Ujścia Warty jest wyjątkowo pięknym miejsce, które przyciąga coraz szersze rzesze turystów. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim nadwarciańskie rozlewiska, które są rajem dla ornitologów i osób kochających przyrodę.

Wakacyjne Mikołajki

Szaleństwo imprez na plaży, gorące słońce, widok jachtów na horyzoncie i oddalająca się leniwie linia brzegowa – ciężko w innych słowach opisać wakacje w Mikołajkach. W miejscowości, która całkiem słusznie uważana jest za największy turystyczny kurort na Mazurach, gotowy pomieścić półtora tysiąca turystów jednocześnie, a nieoficjalne dane mówią nawet o kilkuset miejscach więcej. Nic więc dziwnego, że do Mikołajek rocznie przyjeżdżają turyści gotowi na wakacyjne szaleństwo – lubiący dobrą zabawę, kąpiele wodne i rejsy po jeziorach.

Jedną z zalet, jaką niosą ze sobą wakacje i noclegi, jest możliwość odbycia tutaj profesjonalnego i certyfikowanego kursu żeglarskiego w różnych klasach łodzi. Oznacza to, że po kilku dniach nauki i praktyki, można uzyskać uprawnienia – na przykład sternika na łodziach jachtowych, które respektowane są na wszystkich wodach na terytorium Polski. Z takimi uprawnieniami można wynająć samodzielnie łódź, by wybrać się na indywidualny, prywatny rejs z przyjaciółmi. Kursy są jednak dość drogie i często połączone ze specyficzną formą wypoczynku – kursanci w praktyce nie schodzą na ląd przed zakończeniem szkolenia, a noclegi odbywają się na pokładzie łodzi, na którą chcą zdobyć uprawnienia. Oczywiście, aby w ogóle wziąć udział w kursie, trzeba być osobą pełnoletnią – wyjątkami są kursy częściowe, które mogą zrobić już trzynastolatkowie.

W Mikołajkach można też doskonale bawić się na lądzie. Do dyspozycji turystów są nie tylko rozległe czyste plaże, wody Jeziora Mikołajskiego ale też kluby i dyskoteki, w których praktycznie codziennie odbywają się muzyczne imprezy i koncerty. W okresie lata są też plenerowe pokazy filmów kinowych, na które wstęp jest całkowicie darmowy na co tydzień korzystają z nich setki widzów. Pomimo tego, że baza noclegowa w Mikołajkach to w większości pokoje hotelowe – nie brakuje jednak świetnych pokoi w kwaterach [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,mikolajki,0.html] położonych w centrum miasta – stąd już tylko kilka ulic dzieli turystów od atrakcji historycznych. Należą do nich kościół ewangelicki – pochodzący z 1842 roku, ze wspaniałymi zewnętrznymi zdobieniami drewnianymi oraz wewnętrznymi kasetonami i towarzysząca mu wieża dobudowana czterdzieści lat później. Do zabytków zaliczyć też trzeba cmentarz żydowski z 1881 roku oraz neogotycki kościół katolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej z 1910 roku.

Wakacje dla zdrowia w Wysowej Zdroju

Wysowa Zdrój to nieduża wieś położona w Beskidzie Niskim. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, w której kuracjusze mogą leczyć schorzenia układu pokarmowego, moczowego oraz oddechowego. Na terenie Wysowej Zdroju znajdują się pijalnie wód mineralnych, nie brakuje także szlaków wycieczkowych, które przypadną do gustu piechurom oraz osobom preferującym wycieczki rowerowe. Co warto zobaczyć w Wysowej Zdroju?

Spędzając urlop w tym uzdrowisku trzeba koniecznie wybrać się do tamtejszego Parku Zdrojowego. Poza spacerowaniem po parkowych alejkach osoby odwiedzające to miejsce mogą napić się wód mineralnych o leczniczych właściwościach – na terenie parku znajdują się ujęcia dwóch wód – Józef I, Aleksandra, pozostałych rodzajów (między innymi Wysowianki) można spróbować w tamtejszej pijalni. Dzieci podczas pobytu w Parku Zdrojowym mogą spędzić czas na zabawie na którymś z placów zabaw. Kolejnym miejscem w Wysowej Zdroju, które powinien odwiedzić każdy turysta, jest cerkiew św. Michała. Ta drewniana świątynia powstała w II połowie XVIII wieku. Wewnątrz cerkwi na uwagę zasługuje przede wszystkim ikonostas, który również pochodzi z XVIII wieku.

Podczas pobytu w Beskidzie Niskim warto wybrać się na pieszą wycieczkę. Na terenie Wysowej Zdroju i okolic można bez trudu znaleźć trasy, które będą przystosowane do możliwości niewprawionego piechura. Do takich tras należy na przykład ta prowadząca do Hańczowej „Leśna ścieżka edukacyjna”. Została ona wytyczona w taki sposób, by po drodze nie natknąć się na żadne strome podejścia. Inną formą aktywnego spędzenia czasu może być wizyta w miejscowym Parku Wodnym. Na jego terenie znajdują się baseny rekreacyjne, ale również miejsca, w których można się poddać masażowi wodnemu, czy leżanki powietrzne. Osoby chcące się jeszcze bardziej zrelaksować i oczyścić organizm z toksyn mogą pójść do sauny znajdującej się na terenie obiektu. Na obszarze uzdrowiska znajdują się liczne sanatoria, jednakże nie brakuje również innych obiektów noclegowych. Zaliczyć do nich można domy wczasowe, pensjonaty, jednak przeważająca ich część to gospodarstwa agroturystyczne, w których można zarezerwować noclegi na meteor-turystyka.pl. Wysowa Zdrój jest miejscowością, w której można znaleźć zakwaterowanie już za około 20 złotych za dobę.

Co zwiedzić w Lublinie?

Każdy z nas uwielbia te chwile, gdzie dzień jest coraz dłuższy i sprzyja nam słoneczna pogoda. W takich chwilach ciężko wysiedzieć w domu, dlatego tak wiele osób jeździ na kilkudniowe wycieczki, by spędzić miło czas z rodziną lub znajomymi. Jak wiadomo, w każdym mieście jest bardzo wiele atrakcji i często jeden dzień, to zbyt mało, by obejrzeć wszystko. Dlatego warto wcześniej zainteresować się kwestią miejsca do spania. Lublin to miasto, gdzie każdy znajdzie dach nad głową (np. baza meteor), a od terminu rezerwacji i możliwości finansowych będzie zależał standard obiektu noclegowego. Cała baza jest ogromna, dzięki czemu klienci mają bardzo duży wybór.

W Lublinie znajduje się pełno atrakcji, co też przyciąga wielu turystów. Oczywiście, gdy jedziemy na kilkudniową wycieczkę warto zaplanować sobie, jak będziemy spędzać każdy dzień byśmy zdążyli obejrzeć wszystkie atrakcje. Jedną z nich jest Muzeum Wsi Lubelskiej, przygotowane specjalnie dla turystów chcących dokładnie poznać życie codzienne, jakie prowadzili ludzie kilka wieków temu. W muzeum możemy obejrzeć rzeczy, jakich używano dawno temu na wsi. Jest to również miejsce, w którym możemy odpocząć i miło spędzić czas z rodziną. Na terenie obiektu znajduje się restauracja, w której można bardzo smacznie zjeść.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Pomnik Unii Lubelskiej. Warto zajrzeć do takiego miejsca i przypomnieć sobie o Polskiej historii. Kolejnym historycznym miejscem jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Na obszarze byłego obozu koncentracyjnego można zobaczyć cień przeszłości z okresu wojennego. Wspomnienia tragedii ówczesnych ludzi i ich cierpienia są wciąż obecne i odczuwalne dla zwiedzających. Warto zwiedzić teren byłego obozu, gdyż jest to część naszej, polskiej historii. Wizyta w muzeum to doświadczenie, którego się nie zapomina, dlatego też nie warto zabierać tam dzieci. Kolejną atrakcją jest Centrum Sportowo – Rekreacyjne. Jest to nowoczesny basen, w którym znajduje się jacuzzi i zjeżdżalnia. Dla dzieci są osobne tory, gdzie wody jest mniej i ma ona wyższą temperaturę, dzięki czemu rodzice mogą chwilę odpocząć, a dzieci bawią się w swoim gronie. Warto przyjechać do Lublina i poznać miasto wraz z okolicą. Po wycieczce pozostanie z pewnością wiele pozytywnych wspomnień oraz nowych doświadczeń.

Piękne wybrzeże i rezerwaty przyrody – Białogóra

Białogóra jest piękną miejscowością letniskową, położoną na Wybrzeżu Słowińskim. Wczasy w tym uroczym miejscu wprowadzą nas w głęboki relaks. Wyróżnia się na tle innych nadmorskich kurortów. Nie spotkamy tutaj tłumów na plaży. Miejscowość zapewni nam niezwykłą ciszę i spokój. Dobrze zorganizowana baza noclegowa pozwoli nam solidnie wypocząć. Jakie noclegi Białogóra może nam zaproponować? Z pewnością znajdziemy tutaj wiele miejsc noclegowych w rozsądnych cenach [przeglądaj noclegi na stronie meteor]. W Białogórze funkcjonuje wiele hoteli oraz pensjonatów. Znajdziemy tutaj także kempingi oraz pokoje gościnne. Wiele z nich otacza piękna przyroda.

Przyjeżdżając do Białogóry z pewnością zawędrujemy na tutejszą plażę. Jest ona otoczona przez sosnowy las. Całość stanowi niezwykle atrakcyjny krajobraz. Ciekawą atrakcją jest przejażdżka furmanką. Niewielkim kosztem dotrzemy na miejsce.  Kąpiele wodne, leżakowanie, opalanie w tak pięknym otoczeniu bez wątpienia wprowadzą nas w dobry, wakacyjny nastrój. Czysta woda oraz strzeżone kąpielisko pozwolą nam spędzić ten czas bezpiecznie. Jeśli więc chcemy spędzić nasze wczasy nad morzem, Białogóra jest wręcz idealnym wyborem. Tutaj nie będziemy mieć problemu z rozłożeniem kocyka na piasku oraz nie musimy znosić towarzystwa głośnych i męczących sąsiadów. Plaża jest naprawdę przestronna i zapewnia sporo prywatności. Letniskowa wieś oraz okolicę stanowią doskonałe miejsce na liczne spacery, wycieczki rowerowe, a także jazdę konną. Aktywne spędzanie letniego czasu jest z pewnością ciekawą alternatywą dla leżenia na plaży.

Liczne zielone tereny zapewnią nam sporo miejsca do uprawiania sportu i rekreacji. W pobliżu znajdziemy rezerwaty Białogóra, Babnica oraz Słowiński Park Narodowy. Rezerwat przyrody Babnica jest położony w zachodniej części Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj liczne lasy sosnowe, a także dębowo- bukowe. Piaszczyste wydmy są porośnięte ciekawymi gatunkami roślin. Niektóre z nich to cenne, chronione okazy. Białogóra i okolice to z pewnością piękne miejsca, o bogatych walorach przyrodniczych. Ten cenny skarb położony nad Bałtykiem stanowi doskonałe miejsce na dłuższy wypoczynek. Szeroka baza noclegowa zapewni nam wygodne miejsce pobytu, a liczne tereny zielone oraz plaża masę atrakcji.

Nadmorskie atrakcje w Pucku

Puck to piękne miasto położone w województwie pomorskim. Posiada on dostęp do morza i przepiękną plażę, która przykuwa uwagę wielu turystów. Wielu z nas decyduje się na nadmorskie wakacje, ponieważ w trakcie urlopu jedyne o czym marzymy, to całkowicie się wyciszyć i nie musieć się zastanawiać nad problemami w pracy, w domu czy gdziekolwiek indziej. Nie da się ukryć, że szum fal działa kojąco, toteż często po prostu wylegujemy się na plaży.

Odwiedzając jednak interesujące miejsce, grzechem jest spędzać całe dnie tylko i wyłącznie na leżeniu na kocu i poprawianiu opalenizny. A w Pucku nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić. Bezdyskusyjnie jednym z nich jest Muzeum Ziemi Puckiej. Powstało ono w roku 1980. Ma ono w swoim posiadaniu wiele bardzo ciekawych eksponatów, między innymi skrzynie posagowe, kolekcje fotografii oraz medali, meble ludowe, a nawet dokument cechowy z 1643 roku. To niesamowite obiekty, które z pewnością zainteresują nie tylko pasjonatów historii. Odwiedzanie muzeów to dobra metoda na przyswojenie nowych informacji w niezwykle prosty i przyjemny sposób. Muzeum Ziemi Puckiej otwarte jest od wtorku do piątku, w godzinach od 8 do 15, a w weekendy od 10 do 15. Będąc w tym mieście warto zdecydować się na odwiedzenie tego miejsca.

Dla osób będących fanami mocniejszych wrażeń dobrym posunięciem będzie wybranie się do znajdującego się nieopodal Władysławowa, a dokładniej na tor kartingowy, założony stosunkowo niedawno. Na pewno niejeden z nas chociaż raz w życiu pomyślał, że chciałby skorzystać z czegoś takiego, ale nie bardzo miał czas czy chociażby pojęcie, gdzie taki obiekt się znajduje. Będąc w Pucku, można wybrać się na małą wycieczkę do Władysławowa i tam właśnie odwiedzić tor.

Wakacje nad morzem to "urlopowy klasyk". Wielu z nas decyduje się na takie właśnie miejsce odpoczynku, między innymi dlatego, że na co dzień po prostu nie ma styczności z morzem. Jest to niezwykle miła odmiana dla każdego, kto chce po prostu odpocząć i zrelaksować się na wakacjach. Puck noclegi ma do wyboru zarówno dla aktywnych, jak i jest też świetnym wyborem miejsca, w którym pragniemy poleniuchować, bo można spędzać całe dnie na plaży, ale dookoła jest tyle rozmaitych, ciekawych atrakcji, że plaża nie musi być jedynym wyborem. Baza noclegowa w tym mieście jest bogata, co sprawia, iż z łatwością można znaleźć nocleg w naprawdę przystępnej cenie.

Nadmorskie Dąbki – niewielkie, ale ciekawe

Dąbki to wieś, której z całą pewnością nie można zaliczyć do dużych. Jak wskazują dane, stałych mieszkańców jest bardzo mało – liczba nie przekracza 300, choć oczywiście się zmienia. Mimo tego, że miejscowość ta jest niewielka, warta jest odwiedzenia. Położona tuż nad morzem, w bliskiej odległości od Darłowa i stanowi świetne miejsce wypoczynku. Nie ma tutaj takiego ruchu turystycznego jak w samym Darłowie i Darłówku, jest jednak bardzo urokliwie i ciekawie. Dąbki to miejscowość, która posiada status uzdrowiska. Znajduje się tu wiele zakładów uzdrowiskowych, do których mogą przyjeżdżać osoby chcące się leczyć. Zakłady ukierunkowane są przede wszystkim na leczenie chorób kardiologicznych, schorzeń ortopedycznych i reumatycznych. Praktycznie w każdym z tych ośrodków uzdrowiskowych można również leczyć nadciśnienie, więc oferta dla osób chorych jest bardzo szeroka.

Miejscowość ta to jednak nie tylko uzdrowisko, ale po prostu ciekawa miejsce do spędzenia czasu nad morzem. Zdecydowaną zaletą jest przystępna cenowo baza noclegowa w Dąbkach – Meteor. Tu nie ma oczywiście tak wielu miejsc noclegowych jak w pobliskim Darłówku, jednak z całą pewnością można znaleźć dogodne noclegi, niezależnie od preferencji. Tutejsze kwatery to nie tylko pokoje w prywatnych domach, ale i ośrodki czy nawet centrum SPA, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Spośród wielu atrakcji turystycznych rejonu niewiele jest ich niestety w samych Dąbkach – toteż warto zasugerować się atrakcjami pobliskiego Darłowa i Darłówka. To tylko 7 kilometrów od Dąbek a trasę można pokonać nawet na rowerze. W samych Dąbkach oczywiście atrakcją jest plaża i morze, ale też pobliskie jezioro, na którym, dzięki nadmorskim wiatrom można uprawiać windsurfing. Ci, którzy wolą bardziej spokojniejszy wypoczynek mogą po jeziorze popływać łodzią. Dąbki są inne niż pobliskie Darłowo czy Darłówko, nie oznacza to jednak, że są mniej atrakcyjne. To wieś, która może być doskonałym miejscem wypoczynku, w którym nie będziemy się nudzić, a za pobyt zapłacimy mniej niż w konkurencyjnych pobliskich miejscowościach. Urlopowicze, którzy cenią rejony polskiego wybrzeża, nie powinni zapominać o istnieniu takich miejscowości jak Dąbki – może małe i mniej popularne od Darłówka, ale równie ciekawe i warte polecenia. Ci, którzy mieli okazje tu być, często wracają decydując się na kolejny pobyt. Osoby przyjeżdżające tu pierwszy raz docenią spokój i dobre warunki do wypoczywania.

Niesamowite Pieniny

Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Położone są w łańcuchu Karpat w południowej Polsce i północnej Słowacji. Ich turystyczne walory wykorzystywane są przez cały rok. Śnieżne miesiące zachęcają do korzystania z wyciągów narciarskich, zaś ciepłe pory roku można wykorzystać do pieszych i rowerowych wycieczek po licznych szlakach turystycznych. W okolicy znajduje się duża baza noclegowa [kliknij – > Meteor], rozrywkowa i gastronomiczna. Aby znaleźć nocleg w pensjonacie, wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać: "noclegi Pieniny".

Szczyty w Pieninach

Pieniny zostały w naturalny sposób podzielone przez rzekę Dunajec na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny. Pieniny mają korzystny klimat. Zachmurzenie jest tu umiarkowane a południowe stoki są mocno nasłonecznione. Najwyższą górą jest Wysoka – cała porośnięta lasem, oprócz wierzchołka, z którego rozciąga się wspaniały widok na Tatry i okolice. Trochę niższe, ale bardziej popularne są Trzy Korony. Zyskały one popularność ze względu na łatwą dostępność i niesamowite widoki. Z platformy widowiskowej na Okrąglicy jest doskonały widok na przełom Dunajca, Pieniński Park Narodowy, Tatry oraz Beskid Żywiecki.

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca przecina pasmo Pienin na długości około 8 kilometrów, tworząc niezwykły kanion. Ta część Dunajca pokrywa się z Drogą Pienińską, niezwykłym szlakiem, prowadzącym wschodnim brzegiem Dunajca. Drogę tą można przebyć na piechotę lub przejechać rowerem. Szlak ma 10 kilometrów i większa jego część znajduje się po stronie słowackiej. Szlak jest dobrze utrzymany, a na całej jego długości znajdują się ławeczki, śmietniki, wiaty dla turystów i tablice informacyjne. Wzdłuż szlaku rozciągają się niesamowite widoki na Dunajec oraz liczne góry i skałki. Alternatywą dla pieszej wycieczki jest spływ na tratwie. Trasa spływu wiedzie przez malownicze zakątki. Spływy po stronie polskiej organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Spływy odbywają się na łodziach z wyglądu przypominających dawne tratwy.

Odpoczynek w Pieninach będzie nie lada atrakcją dla całych rodzin. Nie można się tu nudzić ani zimą, ani latem. Zapierające dech w piersiach widoki ze szczytów gór zachwycą każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Przywiezione pamiątki – dostępne w licznych sklepach i straganach, długo będą przypominały o Pieninach.

Jarosławiec – miejsce o szczególnych walorach zdrowotnych

Ze względu na swoje specyficzne położenie oraz wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, Jarosławiec jest doskonałym miejscem dla osób, które chcą zdrowo spędzić wakacje. Dlaczego warto zainteresować się tą sympatyczną wioską podczas planowania urlopu?

Wieś położona jest na wybrzeżu, w okolicy mocno wysuniętej w morze i otoczonej dwoma pięknymi jeziorami. Ze względu na specyficzną lokalizację, wczasowicze mogą cieszyć się wyjątkowo czystą wodą, którą rzadko spotyka się na wybrzeżu. Miejscowość otaczają lasy sosnowe, a w pobliżu brak jakichkolwiek zakładów przemysłowych lub większych miast, również nadmorskie powietrze wolne jest od zanieczyszczeń. Tak korzystne warunki środowiskowe przyciągają turystów, którzy szczególnie dbają o zdrowie i lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Mimo, że to bardzo niewielka wioska, znajduje się tu spora baza noclegowa (zerknij np. tutaj >>meteor-turystyka.pl), przygotowana na obsługę tłumu letników.

Koło Jarosławca znajdują się wysokie skalne klify, o które podczas sztormów rozbijają się fale morskie. Dzięki temu powietrze zawiera tu sporo jodu, który pomaga szczególnie osobom z chorobami tarczycy (zerknij tu >>wikipedia.org/wiki/Choroby_tarczycy). Odwiedzający, którzy kładą szczególny nacisk na ten walor zdrowotny, powinni skorzystać z pobytu we wsi jesienią, kiedy to burze są szczególnie częste. Długie spacery, połączone z wdychaniem orzeźwiającego powietrza, przesyconego mgiełką znad morza i zapachem lasu, postawią każdego na nogi i pozwolą nabrać energii przed powrotem do miasta.

Kilka kilometrów od wsi znajdują się piękne, piaszczyste plaże, na których można złapać nieco nadmorskiego słońca, popływać w krystalicznie czystych wodach Bałtyku, pospacerować wzdłuż wybrzeża lub zagrać w siatkówkę plażową.

Po aktywnie spędzonym dniu warto skosztować posiłku przygotowanego ze świeżo złowionych ryb, pełnych zdrowego białka, korzystnych tłuszczów omega i związków mineralnych. Z uwagi na dużą popularność obiektów, część osób rezerwuje posiłki w miejscach, gdzie wykupili wcześniej noclegi. Jarosławiec oferuje swoim gościom liczne hotele, apartamenty, pokoje gościnne i pensjonaty.

Osoby, które pragną spędzić wolny czas w miejscu, gdzie krystalicznie czysta woda i powietrze pozwolą im korzystać z dobrodziejstw natury, nawdychać się zdrowotnego jodu, popływać w Bałtyku oraz pospacerować w pięknej, zalesionej okolicy z dala od smogu i zgiełku, powinny zainteresować się bazą noclegową w Jarosławcu i z dużym wyprzedzeniem zarezerwować tam pobyt wakacyjny.

Najciekawsze zabytki Opola

Planując pobyt w Opolu, często mamy ochotę związać się z tym miastem nieco bardziej. A możliwe jest to przez dokładne sprawdzenie tego, jakie zabytki znajdują się na jego terenie. Już na samym wstępie powinniśmy zatroszczyć się o noclegi, ponieważ faktycznie dzięki temu mamy możliwość zatrzymać się na nieco dłużej, niż na tylko jeden dzień. W końcu zabytków jest sporo, zatem nie ma opcji, by jeden dzień wystarczył na zobaczenie wszystkiego, nawet w bardzo szybkim tempie. Na szczęście baza noclegowa bez problemu dostępna jest na stronach internetowych [szukaj w meteorze].

Poszukując takich miejsc, mających wartość historyczną w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na Stary Rynek. Tam z powodzeniem znajdziemy wiele ciekawych obiektów, jak również zabytków sakralnych. Całe Stare Miasto pod tym względem jest niezwykle urokliwe. Preferując zwiedzanie sakralnych obiektów, na pierwszym miejscu powinna znaleźć się Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, która pochodzi z XV wieku. Na pewno każdy słyszał historię o Świętym Wojciechu [zobacz w Wikipedii], który w 984 roku przybył właśnie do Opola nawracać tutejszych pogan na chrześcijaństwo. Pozostałością po jego obecności jest między innymi studnia Świętego Wojciecha, która znajduje się na obszarze Starego Rynku. Wśród sakralnych obiektów wymienia się również kaplicę a także szpital św. Aleksego. Kaplica pochodząca z końcówki XV wieku została wybudowana w stylu gotyckim. Dlatego naprawdę jest godna obejrzenia. Natomiast w pobliżu Uniwersytetu Opolskiego, znajduje się ciekawa figura św. Krzysztofa. Ta figura przeszła pewne zniszczenia, ale na szczęście znaleźli się chętni, którzy pomogli ją odpowiednio odrestaurować i teraz wygląda niemalże jak nowa.

Opole miało swój zamek, który niestety został rozebrany w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Po jego obecności pozostały tylko niewielkie elementy, a wśród nich wymienia się między innymi Staw Zamkowy, który wcześniej docelowo pełnił rolę fosy obronnej. Ponadto warto zwiedzić Opolską Wenecję, która rozciąga się wzdłuż Młynówki – rzeki wpadającej do samej Odry. Jeśli chcemy wrócić do czasów wcześniejszych Opolan, na pewno możemy wybrać się do kamienicy, w której znajduje się Muzeum Czynszowe. Tamtejsze eksponaty pozwolą na przybliżenie życia osób, które mieszkały tutaj przed latami.