Nadmorskie Dąbki – niewielkie, ale ciekawe

Dąbki to wieś, której z całą pewnością nie można zaliczyć do dużych. Jak wskazują dane, stałych mieszkańców jest bardzo mało – liczba nie przekracza 300, choć oczywiście się zmienia. Mimo tego, że miejscowość ta jest niewielka, warta jest odwiedzenia. Położona tuż nad morzem, w bliskiej odległości od Darłowa i stanowi świetne miejsce wypoczynku. Nie ma tutaj takiego ruchu turystycznego jak w samym Darłowie i Darłówku, jest jednak bardzo urokliwie i ciekawie. Dąbki to miejscowość, która posiada status uzdrowiska. Znajduje się tu wiele zakładów uzdrowiskowych, do których mogą przyjeżdżać osoby chcące się leczyć. Zakłady ukierunkowane są przede wszystkim na leczenie chorób kardiologicznych, schorzeń ortopedycznych i reumatycznych. Praktycznie w każdym z tych ośrodków uzdrowiskowych można również leczyć nadciśnienie, więc oferta dla osób chorych jest bardzo szeroka.

Miejscowość ta to jednak nie tylko uzdrowisko, ale po prostu ciekawa miejsce do spędzenia czasu nad morzem. Zdecydowaną zaletą jest przystępna cenowo baza noclegowa w Dąbkach – Meteor. Tu nie ma oczywiście tak wielu miejsc noclegowych jak w pobliskim Darłówku, jednak z całą pewnością można znaleźć dogodne noclegi, niezależnie od preferencji. Tutejsze kwatery to nie tylko pokoje w prywatnych domach, ale i ośrodki czy nawet centrum SPA, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Spośród wielu atrakcji turystycznych rejonu niewiele jest ich niestety w samych Dąbkach – toteż warto zasugerować się atrakcjami pobliskiego Darłowa i Darłówka. To tylko 7 kilometrów od Dąbek a trasę można pokonać nawet na rowerze. W samych Dąbkach oczywiście atrakcją jest plaża i morze, ale też pobliskie jezioro, na którym, dzięki nadmorskim wiatrom można uprawiać windsurfing. Ci, którzy wolą bardziej spokojniejszy wypoczynek mogą po jeziorze popływać łodzią. Dąbki są inne niż pobliskie Darłowo czy Darłówko, nie oznacza to jednak, że są mniej atrakcyjne. To wieś, która może być doskonałym miejscem wypoczynku, w którym nie będziemy się nudzić, a za pobyt zapłacimy mniej niż w konkurencyjnych pobliskich miejscowościach. Urlopowicze, którzy cenią rejony polskiego wybrzeża, nie powinni zapominać o istnieniu takich miejscowości jak Dąbki – może małe i mniej popularne od Darłówka, ale równie ciekawe i warte polecenia. Ci, którzy mieli okazje tu być, często wracają decydując się na kolejny pobyt. Osoby przyjeżdżające tu pierwszy raz docenią spokój i dobre warunki do wypoczywania.

Niesamowite Pieniny

Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Położone są w łańcuchu Karpat w południowej Polsce i północnej Słowacji. Ich turystyczne walory wykorzystywane są przez cały rok. Śnieżne miesiące zachęcają do korzystania z wyciągów narciarskich, zaś ciepłe pory roku można wykorzystać do pieszych i rowerowych wycieczek po licznych szlakach turystycznych. W okolicy znajduje się duża baza noclegowa [kliknij – > Meteor], rozrywkowa i gastronomiczna. Aby znaleźć nocleg w pensjonacie, wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać: "noclegi Pieniny".

Szczyty w Pieninach

Pieniny zostały w naturalny sposób podzielone przez rzekę Dunajec na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny. Pieniny mają korzystny klimat. Zachmurzenie jest tu umiarkowane a południowe stoki są mocno nasłonecznione. Najwyższą górą jest Wysoka – cała porośnięta lasem, oprócz wierzchołka, z którego rozciąga się wspaniały widok na Tatry i okolice. Trochę niższe, ale bardziej popularne są Trzy Korony. Zyskały one popularność ze względu na łatwą dostępność i niesamowite widoki. Z platformy widowiskowej na Okrąglicy jest doskonały widok na przełom Dunajca, Pieniński Park Narodowy, Tatry oraz Beskid Żywiecki.

Przełom Dunajca

Przełom Dunajca przecina pasmo Pienin na długości około 8 kilometrów, tworząc niezwykły kanion. Ta część Dunajca pokrywa się z Drogą Pienińską, niezwykłym szlakiem, prowadzącym wschodnim brzegiem Dunajca. Drogę tą można przebyć na piechotę lub przejechać rowerem. Szlak ma 10 kilometrów i większa jego część znajduje się po stronie słowackiej. Szlak jest dobrze utrzymany, a na całej jego długości znajdują się ławeczki, śmietniki, wiaty dla turystów i tablice informacyjne. Wzdłuż szlaku rozciągają się niesamowite widoki na Dunajec oraz liczne góry i skałki. Alternatywą dla pieszej wycieczki jest spływ na tratwie. Trasa spływu wiedzie przez malownicze zakątki. Spływy po stronie polskiej organizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Spływy odbywają się na łodziach z wyglądu przypominających dawne tratwy.

Odpoczynek w Pieninach będzie nie lada atrakcją dla całych rodzin. Nie można się tu nudzić ani zimą, ani latem. Zapierające dech w piersiach widoki ze szczytów gór zachwycą każdego, nawet najbardziej wymagającego turystę. Przywiezione pamiątki – dostępne w licznych sklepach i straganach, długo będą przypominały o Pieninach.

Jarosławiec – miejsce o szczególnych walorach zdrowotnych

Ze względu na swoje specyficzne położenie oraz wiele możliwości aktywnego spędzania czasu, Jarosławiec jest doskonałym miejscem dla osób, które chcą zdrowo spędzić wakacje. Dlaczego warto zainteresować się tą sympatyczną wioską podczas planowania urlopu?

Wieś położona jest na wybrzeżu, w okolicy mocno wysuniętej w morze i otoczonej dwoma pięknymi jeziorami. Ze względu na specyficzną lokalizację, wczasowicze mogą cieszyć się wyjątkowo czystą wodą, którą rzadko spotyka się na wybrzeżu. Ponieważ miejscowość otaczają lasy sosnowe, a w pobliżu brak jakichkolwiek zakładów przemysłowych lub większych miast, również nadmorskie powietrze wolne jest od zanieczyszczeń. Tak korzystne warunki środowiskowe przyciągają turystów, którzy szczególnie dbają o zdrowie i lubią łączyć przyjemne z pożytecznym. Mimo, że to bardzo niewielka wioska, znajduje się tu spora baza noclegowa (zerknij np. tutaj >>meteor-turystyka.pl), przygotowana na obsługę tłumu letników.

Koło Jarosławca znajdują się wysokie skalne klify, o które podczas sztormów rozbijają się fale morskie. Dzięki temu powietrze zawiera tu sporo jodu, który pomaga szczególnie osobom z chorobami tarczycy. Odwiedzający, którzy kładą szczególny nacisk na ten walor zdrowotny, powinni skorzystać z pobytu we wsi jesienią, kiedy to burze są szczególnie częste. Długie spacery, połączone z wdychaniem orzeźwiającego powietrza, przesyconego mgiełką znad morza i zapachem lasu, postawią każdego na nogi i pozwolą nabrać energii przed powrotem do miasta.

Kilka kilometrów od wsi znajdują się piękne, piaszczyste plaże, na których można złapać nieco nadmorskiego słońca, popływać w krystalicznie czystych wodach Bałtyku, pospacerować wzdłuż wybrzeża lub zagrać w siatkówkę plażową.

Po aktywnie spędzonym dniu warto skosztować posiłku przygotowanego ze świeżo złowionych ryb, pełnych zdrowego białka, korzystnych tłuszczów omega i związków mineralnych. Z uwagi na dużą popularność obiektów, część osób rezerwuje posiłki w miejscach, gdzie wykupili wcześniej noclegi. Jarosławiec oferuje swoim gościom liczne hotele, apartamenty, pokoje gościnne i pensjonaty.

Osoby, który pragną spędzić wolny czas w miejscu, gdzie krystalicznie czysta woda i powietrze pozwolą im korzystać z dobrodziejstw natury, nawdychać się zdrowotnego jodu, popływać w Bałtyku oraz pospacerować w pięknej, zalesionej okolicy z dala od smogu i zgiełku, powinny zainteresować się bazą noclegową w Jarosławcu i z dużym wyprzedzeniem zarezerwować tam pobyt wakacyjny.

Najciekawsze zabytki Opola

Planując pobyt w Opolu, często mamy ochotę związać się z tym miastem nieco bardziej. A możliwe jest to przez dokładne sprawdzenie tego, jakie zabytki znajdują się na jego terenie. Już na samym wstępie powinniśmy zatroszczyć się o noclegi, ponieważ faktycznie dzięki temu mamy możliwość zatrzymać się na nieco dłużej, niż na tylko jeden dzień. W końcu zabytków jest sporo, zatem nie ma opcji, by jeden dzień wystarczył na zobaczenie wszystkiego, nawet w bardzo szybkim tempie. Na szczęście baza noclegowa bez problemu dostępna jest na stronach internetowych [szukaj w meteorze].

Poszukując takich miejsc, mających wartość historyczną w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się na Stary Rynek. Tam z powodzeniem znajdziemy wiele ciekawych obiektów, jak również zabytków sakralnych. Całe Stare Miasto pod tym względem jest niezwykle urokliwe. Preferując zwiedzanie sakralnych obiektów, na pierwszym miejscu powinna znaleźć się Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego, która pochodzi z XV wieku. Na pewno każdy słyszał historię o Świętym Wojciechu, który w 984 roku przybył właśnie do Opola nawracać tutejszych pogan na chrześcijaństwo. Pozostałością po jego obecności jest między innymi studnia Świętego Wojciecha, która znajduje się na obszarze Starego Rynku. Wśród sakralnych obiektów wymienia się również kaplicę a także szpital św. Aleksego. Kaplica pochodząca z końcówki XV wieku została wybudowana w stylu gotyckim. Dlatego naprawdę jest godna obejrzenia. Natomiast w pobliżu Uniwersytetu Opolskiego, znajduje się ciekawa figura św. Krzysztofa. Ta figura przeszła pewne zniszczenia, ale na szczęście znaleźli się chętni, którzy pomogli ją odpowiednio odrestaurować i teraz wygląda niemalże jak nowa.

Opole miało swój zamek, który niestety został rozebrany w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Po jego obecności pozostały tylko niewielkie elementy, a wśród nich wymienia się między innymi Staw Zamkowy, który wcześniej docelowo pełnił rolę fosy obronnej. Ponadto warto zwiedzić Opolską Wenecję, która rozciąga się wzdłuż Młynówki – rzeki wpadającej do samej Odry. Jeśli chcemy wrócić do czasów wcześniejszych Opolan, na pewno możemy wybrać się do kamienicy, w której znajduje się Muzeum Czynszowe. Tamtejsze eksponaty pozwolą na przybliżenie życia osób, które mieszkały tutaj przed latami.

Wakacje we Władysławowie okiem nastolatka

Jak to jest mieć kilkanaście lat, wielu z nas pamięta, inni nie muszą wspominać bowiem tyle właśnie mają. Co w przypadku, gdy w tym wieku chcemy wyjechać na wakacje? Problemy z jakimi spotyka się młody człowiek, to przede wszystkim ograniczone fundusze, oraz trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca, by razem z kolegami przeżyć wspaniałe wakacie. W okresie letnim najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów jest morze. Bałtyk wzdłuż swojej linii brzegowej skupia wiele kurortów. Jedne są luksusowe i skierowane do statecznych osób, inne do rodzin z dziećmi i proponują im liczne rozrywki, jeszcze inne mogą pochwalić się ciekawymi zabytkami, natomiast mając kilkanaście lat szukamy miejscowości tętniącej życiem, w której przez te kilka dni wyjazdu możemy wybawić się za cały rok i przeżyć niesamowite emocje.

Taką propozycje ma Władysławowo. Nadmorski kurort usytuowana w województwie pomorskim, na samym początku Półwyspu Helskiego. Posiada on dostęp do dwóch akwenów, Bałtyku i Zatoki Puckiej, dlatego daje nieograniczone możliwości korzystania z atrakcji wodnych i sportów, takich jak windsurfing, kitesurfing, czy nowy nad polskim morzem SUP. Pływać na desce warto, jednak to nie wszystkie niespodzianki przygotowane dla turystów, zwłaszcza tych wchodzących dopiero w dorosłość.

Będąc chwilę przed dwudziestym rokiem życia, od wakacji oczekujemy swobody, beztroskiej zabawy i niskich cen. Z całą pewnością Władysławowo dysponuje tanimi noclegami (wyszukaliśmy na Meteorze). Tutaj można spędzić pobyt pod namiotem, za dosłownie kilka złotych za dobę, spać na kempingu za podobną kwotę, wynająć tani pokój już od 20 złotych lub wraz ze znajomymi wynająć cały domek wczasowy, którego koszt będzie równie atrakcyjny. Pamiętajmy, żeby na rodzaj kwatery zdecydować się przed wyjazdem, a najlepiej zarezerwować sobie wybrane miejsce.

Oprócz taniego pobytu, wodnych przeżyć możemy tutaj robić masę innych rzeczy jak chociażby uczestniczyć w licznych imprezach sportowych, czy koncertach organizowanych na świeżym powietrzu. Szkoda nie wykorzystać takich możliwości spędzenia czasu, toteż można dostosować termin swojego wyjazdu, do momentu kulminacji największej ilości imprez. Pamiętajmy jednak by nie przesadzić z szaleństwami, do domu wrócić w jednym kawałku, z pięknymi wspomnieniami i chęcią powrotu już w przyszłym roku. Więc widzimy się nam Bałtykiem?

Koszalińskie atrakcje i wiele innych

Co roku wielu turystów decyduje się na spędzenie letnich wakacji na Pomorzu. Część z nich wybiera się na wczasy do Koszalina. Co można robić w tym ciekawym mieście? Na miejscu do dyspozycji przyjezdnych są liczne muzea, sympatyczne stare miasto, średniowieczne zabytki, mnóstwo kafejek i restauracji, w których można wypić kawę i zjeść niezły obiad. Czeka również rozbudowana baza wypoczynkowa (możesz znaleźć noclegi w Meteorze). Sporą atrakcją są obszerne tereny zielone, zarówno ogrody i rezerwaty przyrody w pobliżu miejscowości, jak i parki miejskie.

Chętni na spacery wśród zieleni powinni wybrać się do parku miejskiego książąt pomorskich, zlokalizowanego u stóp muru obronnego, podzielonego na dwie części. Ten teren rekreacyjny powstawał przez wieki etapami. Pierwsze nasadzenia zapoczątkował książę Bogusław X. W najstarszej części parku znaleźć można majestatyczną aleję obsadzoną ogromnymi klonami oraz wiele wiekowych drzew, mających już ponad trzy wieki. Największymi rozmiarami szczyci się "Drzewo Czarownic", czyli olbrzymi, stary klon jawor. Znaleźć tu można także wielkie magnolie drzewiaste, cypryśnika błotnego, miłorząb dwuklapowy i korkowiec amurski. Na terenie parku znajduje się także Staw Książęcy, a obszar przecina niewielka rzeczka Dzierżęcinka. W drugiej części obszaru zadrzewionego podziwiać można ogromny orzech czarny i wierzbę babilońską.

Budowa murów koszalińskich z cegieł i kamieni rozpoczęła się w roku 1291 i trwała około dwudziestu lat. Wysokość obwarowań dochodziła do 7 metrów, a mur obronny u podstawy miał ponad metr grubości. Na murach o długości ponad 1,5 kilometra zbudowano 3 bramy i 46 baszt dla wartowników. Konstrukcja ta przetrwała do początku XVIII wieku, kiedy to po ogromnym pożarze miasta mury obniżono o połowę, a pozyskany materiał został wykorzystany do odbudowania spalonych budynków. Później rozebrano bramy miejskie, a do fragmentów muru dobudowano kamienice. Obecnie pozostałe elementy obwarowań są systematycznie konserwowane i odnawiane, po wpisaniu ich do rejestru zabytków. Zwiedzający miasto mogą zobaczyć kilka starych, wysokich odcinków obwarowań, które przetrwały do dziś.

Niektórzy bawią tu tylko przejazdem, a inni wykupują w okolicy noclegi na kilka dni. Koszalin (dodatkowe informacje wikipedia) jednym i drugim zapewni sporo atrakcji. Jednym z najpiękniejszych zakątków miasta, które warto zobaczyć podczas wycieczki, jest park książęcy wraz z przylegającymi do niego fragmentami murów.

Kołobrzeg dla każdego turysty

O uznaniu, jakim Polacy darzą Kołobrzeg decydują między innymi walory turystyczne, leczniczy mikroklimat, duża liczba wydarzeń kulturalnych, a także dobrze rozwinięty sektor usługowy. Obejmuje on między innymi dostępność wielu środków transportu i obiektów o przeznaczeniu rozrywkowym. Niebagatelne znaczenie dla gości przybywających z odległych regionów kraju jest szeroka oferta bazy noclegowej – {dostępna tutaj}. Ośrodki wczasowe kuszą konkurencyjnymi cenami, wysokim standardem pokoi oraz bliskością centrum miasta lub Bałtyku. Wybór jest tak duży, że nawet najbardziej wymagający turysta odnajdzie co najmniej kilkanaście obiektów spełniających jego wymagania. Ważną informacją dla planujących wczasy jest fakt, że wraz ze zbliżającymi się wakacjami o znalezienie dobrych miejsc noclegowych jest coraz trudniej. Wiąże się to z dużą liczbą osób wybierających Kołobrzeg jako miejsce spędzania urlopu.

Kurort posiada również rozbudowaną bazę usług gastronomicznych. Łatwo znaleźć klimatyczną knajpkę serwującą dania ze świeżych ryb przyrządzanych rozmaitymi sposobami. Jednak oprócz specjałów kuchni regionalnej w menu można znaleźć potrawy spotykane na każdym polskim stole. Osoby preferujące posiłki w restauracjach mogą wybierać spośród wielu luksusowych lokali znajdujących się na terenie całego miasta. Oczywiście nie brak również tradycyjnych budek z fast-foodami oraz pizzerii. W upalne dni rekordy popularności biją stoiska z lodami włoskimi oraz amerykańskimi świderkami. Duża część obiektów gastronomicznych jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, dzięki czemu nie jest konieczne przerywanie wypoczynku w celu zakupienia przekąsek.

Relaksacyjny pobyt w Kołobrzegu można połączyć z odrobiną historii. Warto zapoznać się z obiektami należącymi do przechodzącego przez miasto Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to trasa międzynarodowa, uwzględniająca około 30 miast posiadających na swoich obszarach perły architektoniczne gotyku. Ważnymi punktami znajdującymi się na szlaku są: bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, Baszta Lontowa i jedna z kamienic miejskich.
Drugim ze szlaków jest przebiegający przez Europę Baltic Fort Route, czyli trasa łącząca najważniejsze twierdze i inne obiekty o charakterze militarnym. Obejmuje ona zabytki będące dziedzictwem pięciu wieków, odznaczające się szczególną wartością historyczną. Warto zapoznać się z kołobrzeskim odcinkiem traktu i dowiedzieć się więcej o tym szczególnym aspekcie przeszłości.

Pomysł na udane wakacje – morze i Grzybowo

Polacy kochają wakacje. Dla wielu rodaków miesiące letnie są jak święto odpoczynku od nauki, pracy, obowiązków domowych – chętnie korzystają z ofert biur podróży lub samodzielnie organizują sobie wyjazd. Bardzo często wybierają zagraniczne kierunki turystyczne, przez wiele lat nie do pobicia był Egipt, Tunezja i Turcja. Niektórzy  Polacy są domownikami i nie wyobrażają sobie lata nie na swojej działce. Spora część osób z przyczyn finansowych pozostaje jednak w domu, co jest bardzo krzywdzące dla dzieci spragnionych poznania prawdziwości słowa "wakacje".

Nadal oferty zagraniczne są bardzo ciekawe – nie tylko pod względem cenowym. W wielu przypadkach wybór takowy pada z "życia na pokaz" i chęci umieszczenia zdjęć z egzotycznych wakacji na prywatnych profilach społecznościowych. Polska może wydawać się turystycznie gorsza, ale takie podejście do tematu wynika z braku znajomości walorów turystycznych kraju.

Działki pracownicze sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Brzmi to jak absurd z uwagi, że są zlokalizowane zazwyczaj w centrum miasta – hałas zaburza rytm odpoczynku, a wszelkie zanieczyszczenia przemysłowe spływają na rośliny. Działkę można nabyć w cenie od trzech tysięcy wzwyż, w zależności od jej stanu i kwoty koniecznej do zainwestowania w remont lub architekturę małego krajobrazu.

Rynek nieruchomości nie za bardzo lubi zajmować się handlem działkami. Działka rekreacyjna jest wciąż bardzo dużym wydatkiem inwestycyjnym. Nie każdego stać na tego typu zakup. Bardzo często decyzja o transakcji zapada z uwagi na dzieci, które gdy podrosną zazwyczaj narzekają, że ich rodzice tak mocno przyklejają się do działki, że bardzo trudno jest ich podczas wakacji od działki oderwać. Dziaka może blokować letnie rodzinne podróżowanie.

Jest grupa Polaków, która nie wyobraża sobie, że w wakacje odpuści sobie wyjazd nad polskie morze. Ludzie spragnieni ciszy bardzo chętnie wybierają noclegi w Grzybowie (sprawdź-> www.meteor-turystyka.pl/noclegi,grzybowo). W uzdrowisku największą atrakcją jest przecudnej urody plaża wraz z Zatoką Grzybowską, której egzotyczne kurorty mogą pozazdrościć. Mikroklimat wpływa pozytywnie na urodę i zdrowie. Baza noclegowa zachęca do wyboru oferty zgodnej z oczekiwaniami każdego Polaka, bez względu na bogactwo portfela. Argumenty mówią same za siebie. My również jesteśmy w tej grupie, która nie wyobraża sobie wakacji bez kąpieli w słonym Bałtyku, czy spędzania dni na plaży. Także i w tym roku wybieramy się właśnie do Grzybowa. Dołączcie do fanów tej miejscowości, a może spotkamy się na miejscu? 

Zwiedzamy Słowiński Park Narodowy w Rowach

Co roku do Rowów ściągają rzesze turystów. Niektórzy plażują i opalają się, inni wybierają się na wyprawy wędkarskie lub zajmują sportami na wodzie, takimi jak na przykład wioślarstwo, czy windsurfing. Na tych, którzy lubią zwiedzanie, czekają liczne zabytki, świadczące o ciekawych tradycjach kulturalnych i architektonicznych regionu. Zainteresowani mogą także podążyć tropami historii Pomorza. Lokalne noclegi Rowów są idealne dla miłośników przyrody, którzy wybierają się do pobliskiego Słowińskiego Parku Narodowego.

W skład rezerwatu wchodzą łąki, poldery, pastwiska i lasy, jak również jeziora Łebsko oraz Gardno i kilka innych akwenów, delty rzek i fragment mierzei wraz z przylegającym do niej odcinkiem morza. Znajdują się tu stanowiska niezwyklej fauny i flory, które otacza się szczególną ochroną. Wiele gatunków ptactwa błotnego i wodnego upodobało sobie zwłaszcza moczary otaczające jezioro Gardno, oraz położoną na nim wyspę Kamienną. Ogromna różnorodność występujących tu gatunków sprawiła, że miejsce to określono jako Międzynarodową Ostoję Ptaków. Występują tu także ciekawe glony, grzyby, mszaki i inne rośliny. Aby utrzymać obecną różnorodność gatunkową w rezerwacie, niezbędna jest interwencja ludzka. Pozostawione same sobie, tutejsze łąki zarosły by drzewostanem, doprowadzając do utraty środowiska naturalnego przez wiele gatunków roślin i zwierząt. Dlatego w parku w kontrolowany sposób wypasa się bydło, które podgryzając roślinność, zapobiega nadmiernemu jej rozrostowi. Dla wielu zwiedzających podpatrzenie, jak opieka ludzi chroni środowisko, zamiast je niszczyć, to spora atrakcja. Warto wiedzieć, że pozostawienie ekosystemów samym sobie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem kwestii ochrony przyrody.

Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie szlak edukacyjny, połączony z punktami widokowymi, z których można obserwować malownicze krajobrazy. Szczególną popularnością cieszy się on wśród hobbystów, którzy lubią podglądać ptaki w ich naturalnym otoczeniu. Wiele tras pieszych i rowerowych prowadzi przez rezerwat, umożliwiając zapoznanie się z niezwykłymi widokami, oraz podejrzenie licznych gatunków nadmorskiej fauny i flory. Warto wykupić sobie tu noclegi, Rowy bowiem oprócz doskonałej infrastruktury wypoczynkowej zapewniają gościom bliskość wspaniałej przyrody, chronionej przez Słowiński Park Narodowy.

Regionalne smaki w Rytrze

Rytro to jedna z miejscowości górskich, które położone są w Beskidzie Sądeckim. Co roku zjeżdżają się tu tłumy letników, których przyciąga bogata kultura i sztuka okolicznych rejonów. Ci, którzy lubią zapoznawać się z historią i tradycjami poprzednich pokoleń, znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Cieszące się ciekawą bazą noclegową Rytro powoduje, że żadna osoba chcąca przyjechać w te okolicę nie będzie miała problemu z noclegiem. Oprócz tego do dyspozycji turystów pozostaje baza rozrywkowa i kulinarna, a także liczne zabytki i cuda natury.

W okolicy znajdują się liczne lasy mieszane. Dzięki znacznemu oddaleniu od ciężkiego przemysłu, w Beskidzie odetchnąć można nieskażonym powietrzem górskim. Czysta i nieskażona okolica z bogatą szatą roślinną i licznymi gatunkami drzew, krzewów, kwiatów i ziół sprawia, że rejon Rytra jest idealnym miejscem dla pszczelarzy. W okolicy założono kilkaset pasiek, a co roku zakładane są nowe. W związku z tym, rejon specjalizuje się w przeróżnych typach miodów – ze szczególnym uwzględnieniem miodu spadziowego. Popularność zdobywają sobie produkty z mleczkiem i pyłkiem pszczelim.

Dla koneserów alkoholi regionalnych niezwykłą atrakcję stanowi tak zwana miodówka ryterska, wyskokowy napój na bazie miodu, o ściśle strzeżonej recepturze produkcji. Okoliczni twórcy ludowi produkują także przepiękne świeczki i rzeźby z wosku, które stanowią wspaniały upominek z wakacji, a także wspaniale dekorują domowy stół podczas świąt i innych uroczystości rodzinnych.

W gospodach ryterskich oprócz miodówki, goście mogą także skosztować tradycyjnej herbaty z wkładką i lokalnych piw z niewielkich browarów. Do degustowanych napojów znakomicie pasują popularne tu potrawy z ziemniaków, kapusta z grzybami lub grochem, oraz liczne przysmaki na bazie owczego sera – bryndzy oraz suszonych śliwek. Posiłek gościom umili kapela góralska, grająca z charakterystycznymi gwizdami i pokrzykiwaniami oraz przysiadami. Oczywiście artyści wystąpią we wspaniałych sądeckich strojach ludowych z owczej wełny, czepkach i kierpcach.

Tym, którzy zarezerwują sobie tu noclegi, Rytro ma wiele do zaoferowania. W okolicznych pubach, gospodach i restauracjach, goście mogą skosztować lokalnego piwa niepasteryzowanego, ciekawej ryterskiej miodówki, pysznych dań góralskich na bazie bryndzy, śliwek i kapusty, oraz przeróżnych odmian miodów. Tradycyjne zespoły ludowe zapoznają turystów ze specyficzną muzyką górali sądeckich oraz pozwolą przyjrzeć się ich bogatym strojom.