Koszalińskie atrakcje i wiele innych

Co roku wielu turystów decyduje się na spędzenie letnich wakacji na Pomorzu. Część z nich wybiera się na wczasy do Koszalina. Co można robić w tym ciekawym mieście? Na miejscu do dyspozycji przyjezdnych są liczne muzea, sympatyczne stare miasto, średniowieczne zabytki, mnóstwo kafejek i restauracji, w których można wypić kawę i zjeść niezły obiad. Czeka również rozbudowana baza wypoczynkowa (możesz znaleźć noclegi w Meteorze). Sporą atrakcją są obszerne tereny zielone, zarówno ogrody i rezerwaty przyrody w pobliżu miejscowości, jak i parki miejskie.

Chętni na spacery wśród zieleni powinni wybrać się do parku miejskiego książąt pomorskich, zlokalizowanego u stóp muru obronnego, podzielonego na dwie części. Ten teren rekreacyjny powstawał przez wieki etapami. Pierwsze nasadzenia zapoczątkował książę Bogusław X. W najstarszej części parku znaleźć można majestatyczną aleję obsadzoną ogromnymi klonami oraz wiele wiekowych drzew, mających już ponad trzy wieki. Największymi rozmiarami szczyci się "Drzewo Czarownic", czyli olbrzymi, stary klon jawor. Znaleźć tu można także wielkie magnolie drzewiaste, cypryśnika błotnego, miłorząb dwuklapowy i korkowiec amurski. Na terenie parku znajduje się także Staw Książęcy, a obszar przecina niewielka rzeczka Dzierżęcinka. W drugiej części obszaru zadrzewionego podziwiać można ogromny orzech czarny i wierzbę babilońską.

Budowa murów koszalińskich z cegieł i kamieni rozpoczęła się w roku 1291 i trwała około dwudziestu lat. Wysokość obwarowań dochodziła do 7 metrów, a mur obronny u podstawy miał ponad metr grubości. Na murach o długości ponad 1,5 kilometra zbudowano 3 bramy i 46 baszt dla wartowników. Konstrukcja ta przetrwała do początku XVIII wieku, kiedy to po ogromnym pożarze miasta mury obniżono o połowę, a pozyskany materiał został wykorzystany do odbudowania spalonych budynków. Później rozebrano bramy miejskie, a do fragmentów muru dobudowano kamienice. Obecnie pozostałe elementy obwarowań są systematycznie konserwowane i odnawiane, po wpisaniu ich do rejestru zabytków. Zwiedzający miasto mogą zobaczyć kilka starych, wysokich odcinków obwarowań, które przetrwały do dziś.

Niektórzy bawią tu tylko przejazdem, a inni wykupują w okolicy noclegi na kilka dni. Koszalin jednym i drugim zapewni sporo atrakcji. Jednym z najpiękniejszych zakątków miasta, które warto zobaczyć podczas wycieczki, jest park książęcy wraz z przylegającymi do niego fragmentami murów.

Kołobrzeg dla każdego turysty

O uznaniu, jakim Polacy darzą Kołobrzeg decydują między innymi walory turystyczne, leczniczy mikroklimat, duża liczba wydarzeń kulturalnych, a także dobrze rozwinięty sektor usługowy. Obejmuje on między innymi dostępność wielu środków transportu i obiektów o przeznaczeniu rozrywkowym. Niebagatelne znaczenie dla gości przybywających z odległych regionów kraju jest szeroka oferta bazy noclegowej –{dostępna tutaj}. Ośrodki wczasowe kuszą konkurencyjnymi cenami, wysokim standardem pokoi oraz bliskością centrum miasta lub Bałtyku. Wybór jest tak duży, że nawet najbardziej wymagający turysta odnajdzie co najmniej kilkanaście obiektów spełniających jego wymagania. Ważną informacją dla planujących wczasy jest fakt, że wraz ze zbliżającymi się wakacjami o znalezienie dobrych miejsc noclegowych jest coraz trudniej. Wiąże się to z dużą liczbą osób wybierających Kołobrzeg jako miejsce spędzania urlopu.

Kurort posiada również rozbudowaną bazę usług gastronomicznych. Łatwo znaleźć klimatyczną knajpkę serwującą dania ze świeżych ryb przyrządzanych rozmaitymi sposobami. Jednak oprócz specjałów kuchni regionalnej w menu można znaleźć potrawy spotykane na każdym polskim stole. Osoby preferujące posiłki w restauracjach mogą wybierać spośród wielu luksusowych lokali znajdujących się na terenie całego miasta. Oczywiście nie brak również tradycyjnych budek z fast-foodami oraz pizzerii. W upalne dni rekordy popularności biją stoiska z lodami włoskimi oraz amerykańskimi świderkami. Duża część obiektów gastronomicznych jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie plaży, dzięki czemu nie jest konieczne przerywanie wypoczynku w celu zakupienia przekąsek.
Relaksacyjny pobyt w Kołobrzegu można połączyć z odrobiną historii. Warto zapoznać się z obiektami należącymi do przechodzącego przez miasto Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to trasa międzynarodowa, uwzględniająca około 30 miast posiadających na swoich obszarach perły architektoniczne gotyku. Ważnymi punktami znajdującymi się na szlaku są: bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, Baszta Lontowa i jedna z kamienic miejskich.
Drugim ze szlaków jest przebiegający przez Europę Baltic Fort Route, czyli trasa łącząca najważniejsze twierdze i inne obiekty o charakterze militarnym. Obejmuje ona zabytki będące dziedzictwem pięciu wieków, odznaczające się szczególną wartością historyczną. Warto zapoznać się z kołobrzeskim odcinkiem traktu i dowiedzieć się więcej o tym szczególnym aspekcie przeszłości.

Pomysł na udane wakacje – morze i Grzybowo

Polacy kochają wakacje. Dla wielu rodaków miesiące letnie są jak święto odpoczynku od nauki, pracy, obowiązków domowych – chętnie korzystają z ofert biur podróży lub samodzielnie organizują sobie wyjazd. Bardzo często wybierają zagraniczne kierunki turystyczne, przez wiele lat nie do pobicia był Egipt, Tunezja i Turcja. Niektórzy  Polacy są domownikami i nie wyobrażają sobie lata nie na swojej działce. Spora część osób z przyczyn finansowych pozostaje jednak w domu, co jest bardzo krzywdzące dla dzieci spragnionych poznania prawdziwości słowa "wakacje".

Nadal oferty zagraniczne są bardzo ciekawe – nie tylko pod względem cenowym. W wielu przypadkach wybór takowy pada z "życia na pokaz" i chęci umieszczenia zdjęć z egzotycznych wakacji na prywatnych profilach społecznościowych. Polska może wydawać się turystycznie gorsza, ale takie podejście do tematu wynika z braku znajomości walorów turystycznych kraju.

Działki pracownicze sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Brzmi to jak absurd z uwagi, że są zlokalizowane zazwyczaj w centrum miasta – hałas zaburza rytm odpoczynku, a wszelkie zanieczyszczenia przemysłowe spływają na rośliny. Działkę można nabyć w cenie od trzech tysięcy wzwyż, w zależności od jej stanu i kwoty koniecznej do zainwestowania w remont lub architekturę małego krajobrazu.

Rynek nieruchomości nie za bardzo lubi zajmować się handlem działkami. Działka rekreacyjna jest wciąż bardzo dużym wydatkiem inwestycyjnym. Nie każdego stać na tego typu zakup. Bardzo często decyzja o transakcji zapada z uwagi na dzieci, które gdy podrosną zazwyczaj narzekają, że ich rodzice tak mocno przyklejają się do działki, że bardzo trudno jest ich podczas wakacji od działki oderwać. Dziaka może blokować letnie rodzinne podróżowanie.

Jest grupa Polaków, która nie wyobraża sobie, że w wakacje odpuści sobie wyjazd nad polskie morze. Ludzie spragnieni ciszy bardzo chętnie wybierają noclegi w Grzybowie (sprawdź-> www.meteor-turystyka.pl/noclegi,grzybowo). W uzdrowisku największą atrakcją jest przecudnej urody plaża wraz z Zatoką Grzybowską, której egzotyczne kurorty mogą pozazdrościć. Mikroklimat wpływa pozytywnie na urodę i zdrowie. Baza noclegowa zachęca do wyboru oferty zgodnej z oczekiwaniami każdego Polaka, bez względu na bogactwo portfela. Argumenty mówią same za siebie. My również jesteśmy w tej grupie, która nie wyobraża sobie wakacji bez kąpieli w słonym Bałtyku, czy spędzania dni na plaży. Także i w tym roku wybieramy się właśnie do Grzybowa. Dołączcie do fanów tej miejscowości, a może spotkamy się na miejscu? 

Zwiedzamy Słowiński Park Narodowy w Rowach

Co roku do Rowów ściągają rzesze turystów. Niektórzy plażują i opalają się, inni wybierają się na wyprawy wędkarskie lub zajmują sportami na wodzie, takimi jak na przykład wioślarstwo czy windsurfing. Na tych, którzy lubią zwiedzanie, czekają liczne zabytki, świadczące o ciekawych tradycjach kulturalnych i architektonicznych regionu. Zainteresowani mogą także podążyć tropami historii Pomorza. Lokalne noclegi Rowów są idealne dla miłośników przyrody, którzy wybierają się do pobliskiego Słowińskiego Parku Narodowego.

W skład rezerwatu wchodzą łąki, poldery, pastwiska i lasy, jak również jeziora Łebsko oraz Gardno i kilka innych akwenów, delty rzek i fragment mierzei wraz z przylegającym do niej odcinkiem morza. Znajdują się tu stanowiska niezwyklej fauny i flory, które otacza się szczególną ochroną. Wiele gatunków ptactwa błotnego i wodnego upodobało sobie zwłaszcza moczary otaczające jezioro Gardno, oraz położoną na nim wyspę Kamienną. Ogromna różnorodność występujących tu gatunków sprawiła, że miejsce to określono jako Międzynarodową Ostoję Ptaków. Występują tu także ciekawe glony, grzyby, mszaki i inne rośliny. Aby utrzymać obecną różnorodność gatunkową w rezerwacie, niezbędna jest interwencja ludzka. Pozostawione same sobie, tutejsze łąki zarosły by drzewostanem, doprowadzając do utraty środowiska naturalnego przez wiele gatunków roślin i zwierząt. Dlatego w parku w kontrolowany sposób wypasa się bydło, które podgryzając roślinność, zapobiega nadmiernemu jej rozrostowi. Dla wielu zwiedzających podpatrzenie, jak opieka ludzi chroni środowisko, zamiast je niszczyć, to spora atrakcja. Warto wiedzieć, że pozostawienie ekosystemów samym sobie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem kwestii ochrony przyrody.

Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie szlak edukacyjny, połączony z punktami widokowymi, z których można obserwować malownicze krajobrazy. Szczególną popularnością cieszy się on wśród hobbystów, którzy lubią podglądać ptaki w ich naturalnym otoczeniu. Wiele tras pieszych i rowerowych prowadzi przez rezerwat, umożliwiając zapoznanie się z niezwykłymi widokami, oraz podejrzenie licznych gatunków nadmorskiej fauny i flory. Warto wykupić sobie tu noclegi, Rowy bowiem oprócz doskonałej infrastruktury wypoczynkowej zapewniają gościom bliskość wspaniałej przyrody, chronionej przez Słowiński Park Narodowy.

Regionalne smaki w Rytrze

Rytro to jedna z miejscowości górskich, które położone są w Beskidzie Sądeckim. Co roku zjeżdżają się tu tłumy letników, których przyciąga bogata kultura i sztuka okolicznych rejonów. Ci, którzy lubią zapoznawać się z historią i tradycjami poprzednich pokoleń, znajdą tu dla siebie wiele atrakcji. Cieszące się ciekawą bazą noclegową Rytro powoduje, że żadna osoba chcąca przyjechać w te okolicę nie będzie miała problemu z noclegiem. Oprócz tego do dyspozycji turystów pozostaje baza  rozrywkowa i kulinarna, a także liczne zabytki i cuda natury.

W okolicy znajdują się liczne lasy mieszane. Dzięki znacznemu oddaleniu od ciężkiego przemysłu, w Beskidzie odetchnąć można nieskażonym powietrzem górskim. Czysta i nieskażona okolica z bogatą szatą roślinną i licznymi gatunkami drzew, krzewów, kwiatów i ziół sprawia, że rejon Rytra jest idealnym miejscem dla pszczelarzy. W okolicy założono kilkaset pasiek, z co roku zakładane są nowe. W związku z tym, rejon specjalizuje się w przeróżnych typach miodów – ze szczególnym uwzględnieniem miodu spadziowego. Popularność zdobywają sobie produkty z mleczkiem i pyłkiem pszczelim.

Dla koneserów alkoholi regionalnych niezwykłą atrakcję stanowi tak zwana miodówka ryterska, wyskokowy napój na bazie miodu, o ściśle strzeżonej recepturze produkcji. Okoliczni twórcy ludowi produkują także przepiękne świeczki i rzeźby z wosku, które stanowią wspaniały upominek z wakacji, a także wspaniale dekorują domowy stół podczas świąt i innych uroczystości rodzinnych.

W gospodach ryterskich oprócz miodówki, goście mogą także skosztować tradycyjnej herbaty z wkładką i lokalnych piw z niewielkich browarów. Do degustowanych napojów znakomicie pasują popularne tu potrawy z ziemniaków, kapusta z grzybami lub grochem, oraz liczne przysmaki na bazie owczego sera – bryndzy oraz suszonych śliwek. Posiłek gościom umili kapela góralska, grająca z charakterystycznymi gwizdami i pokrzykiwaniami oraz przysiadami. Oczywiście artyści wystąpią we wspaniałych sądeckich strojach ludowych z owczej wełny, czepkach i kierpcach.

Tym, którzy zarezerwują sobie tu noclegi, Rytro ma wiele do zaoferowania. W okolicznych pubach, gospodach i restauracjach, goście mogą skosztować lokalnego piwa niepasteryzowanego, ciekawej ryterskiej miodówki, pysznych dań góralskich na bazie bryndzy, śliwek i kapusty, oraz przeróżnych odmian miodów. Tradycyjne zespoły ludowe zapoznają turystów ze specyficzną muzyką górali sądeckich oraz pozwolą przyjrzeć się ich bogatym strojom.

Kwatery prywatne w Karwi

Wczasowicze, którzy szukają noclegu nad polskim morzem mają do wyboru ogromną bazę noclegową obejmującą pensjonaty, pokoje gościnne, hostele, luksusowe hotele, a nawet pola namiotowe. Coraz większą popularność zdobywają jednak kwatery prywatne. Pod tym względem Karwia może się pochwalić naprawdę atrakcyjną ofertą.

Karwia to jednak przede wszystkim wspaniała biała plaża odgrodzona od cywilizacji dość wysokimi wydmami, które porasta pachnący sosnowy las. Niemal krystalicznie czysta i stosunkowo płytka woda w morzu sprawiły, że jest to dobre miejsce do plażowania razem z dziećmi. Władze miasta przygotowały dla maluchów także zjeżdżalnię, a wielbiciele mocnych wrażeń mogą popływać na skuterach wodnych, które można wypożyczyć niemal na każdym kroku. Karwia znajduje się przysłowiowy rzut beretem od innych popularnych nadmorskich miejscowości. Otoczona przyrodą Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, stanowi idealne miejsce na relaksujące spacery i lecznicze inhalacje jodem. Karwia jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Pojezierza Kaszubskiego. Nawet mając tylko kilka dni wolnego w zanadrzu, można zwiedzić całkiem sporą część tego wspaniałego regionu.

Również Karwia oferuje noclegi dla każdego (przykłady baza meteor). Do dyspozycji gości bardzo często pozostają całe, kompletnie urządzone mieszkania lub domki letniskowe, w których z pewnością można się poczuć jak u siebie w domu. W środku bardzo często znajduje się wszystko to, co potrzebne jest w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. W podróż na wakacje nie trzeba więc zabierać żelazka, deski do prasowania, czy radia. Kwatery prywatne mają zwykle wydzielony aneks kuchenny lub osobną, w pełni wyposażoną kuchnię, w której można samodzielnie przygotować ulubione dania. Bez wątpienia można dzięki temu zaoszczędzić nieco na kosztownych posiłkach na mieście, a ponadto ma się pewność, że serwowane potrawy są świeże i smaczne Jest to szczególnie ważne gdy dba się o sylwetkę lub podróżuje z dziećmi. Większe mieszkanie doskonale sprawdza się w podróży z przyjaciółmi lub dużą rodziną. Na noc każda z osób może zaszyć się w swoim pokoju natomiast dzień sprzyja spotkaniom we wspólnym salonie.

Czy warto? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. To po prostu tak jakby wprowadzić się na jakiś czas do nowego mieszkania. Jest w nim już wszystko to, co można znaleźć w prawdziwym domu. Tylko widok z okna zdecydowanie ciekawszy. I powietrze pachnie inaczej. I zachody słońca można oglądać.

Warnuki klimatyczne Mielna

Mielno jest jednym z bardziej znanych nadmorskich kurortów. Ta duża wieś położona pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Jamno, co roku odwiedzana jest przez rzeszę turystów, którzy wybierają noclegi w Mielnie, aby wypocząć, a przy okazji skorzystać z prozdrowotnych właściwości morskiego klimatu oraz morskich kąpieli. Nie od dziś wiadomo, że pobyt nad morzem (szczególnie dłuższy – dwu lub trzytygodniowy) poprawia odporność oraz ogólne samopoczucie człowieka. Mielno jednak, oprócz wspaniałych warunków przyrodniczych i klimatycznych, oferuje także różnorakie rozrywki, często niedostępne w mniejszych wioskach. To przecież o Mielnie mówi się, że jest to miejscowość, która w okresie letnim nie zasypia. Można tu bawić się do białego rana w licznych dyskotekach, barach i pubach. Oczywiście zbyt intensywne nocne życie, nawet w świetnym nadmorskim klimacie, raczej negatywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Bałtyk, czyli największa atrakcja Mielna, to morze dość zimne. Roczne wahania temperatury są dość znaczne. W lutym temperatura jest najniższa i wynosi około 1 stopnia Celsjusza, w wakacje zaś (lipiec, sierpień) temperatura dochodzi do 19 stopni Celsjusza. Można się więc wtedy spokojnie kąpać, choć trzeba uważać, by zanadto nie wychłodzić organizmu. Wielką zaletą Bałtyku jest fakt, że stanowi on naturalne źródło jodu, który jest pierwiastkiem niezwykle istotnym, by nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Brak jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy, co jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Jod znajdziemy w morskich rybach, owocach morza oraz oczywiście w nadmorskim powietrzu. Szczególnie dużo jodu znajdziemy w powietrzu zaraz po sztormie, dlatego osobom, które pragną jak najbardziej skorzystać ze zdrowotnych właściwości pobytu nad morzem zaleca się przyjazd tu w okresie jesieni. Przyjazd po sezonie ma dodatkową zaletę – mianowicie wszystkie pokoje i noclegi w Mielnie są wtedy zdecydowanie tańsze. Aby dobrze wykorzystać nagromadzony w powietrzu jod, najlepiej aktywnie spędzać czas na plaży – można spacerować, uprawić nordic walking, biegać, jeździć na rowerze. Takie pobyty nad morzem są szczególnie polecane osobom o osłabionej odporności oraz dzieciom.